B2B, B2C ve C2C İş Modelleri Nedir?

Bugün sizlerle aldığım E ticaret eğitimlerinde duyduğum kavramlardan olan iş modelleri hakkında konuşmak istiyorum. İlk duyduğumda ne diyorlar acaba dediğim bu kavramlar aslında konu satış olunca her zaman kullandığımız kavramlar. Gelin hep birlikte biraz göz atalım :).Şirketlerin kullandığı birçok iş modeli bulunur. Ancak bunların en yaygınları B2B ( business to business),B2C (business to consumer),C2C (consumer to consumer) olan bu modeller alıcıyı ve satıcıyı tanımlar.

iş modelleri
B2B B2C C2C Şemaları

B2B (Business to Business) İş Modelleri Nedir?

İki şirketin ortak bir iş ilişkisi kurmasına denir. İngilizce de business to business olarak geçen bu kavram “Şirketten Şirkete” demektir. Şirketlerin kendi aralarında kurduğu satış ve pazarlama uygulamalarını tanımlamak için kullanılır. Şirketlerin birbirlerine sunduğu imkanlar arttıkça bu iş modeli de gelişir. Aslında tüm şirketler üretimlerine devam etmek için B2B iş modeline ayak uydurmak zorundadır.

Örnek vermek gerekirse; Bir beyaz eşya üretimini düşündüğümüzde içerisinde kullanılan bir çok parça aslında farklı firmalardan tedarik edilmiştir. Üretici firma farklı firmalara sipariş verir ve ürettiği parçaları satın alır. Parçalar birleştirilerek ortaya bir ürün çıkarır. B2B iş modeli ile iş birliği yapan firmalar bu şekilde üretimlerine devam ederler.

Image for post

B2C (Business to Consumer) Nedir?

İnternetten alışverişte kullandığımız iş modelidir. İngilizcede business to consumer olarak geçen bu kavram “Firmadan Tüketiciye” demektir.Şirketlerin tüketicilerle kurdukları ticari ilişkiyi açıklayan kavramdır. Bireysel olarak yaptığımız tüm alışverişler B2C kapsamına girer. E-ticaretin gelişmesiyle doğru orantılı olarak B2C iş modeli de gelişmektedir.

Örnek vermek gerekirse; Ürünlerin tedarikçiden alınarak üzerine kar payı da eklenerek tüketiciye satışının yapılması veya üreticinin kendi ürünlerini mağazasında veya sanal alışveriş mağazasında satışının yapılması bir B2C örneğidir. Trendyol, N11, HepsiBurada gibi firmaların kullandığı iş modelidir.

Image for post
B2B-B2C Şemaları

C2C (Consumer to Consumer) Nedir?

Tüketicinin tüketiciye satış yaptığı iş modelidir. İngilizcesi consumer to consumer olarak geçen bu kavram”Tüketiciden Tüketiciye” demektir. C2C ,E ticaret kavramının gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Tüketiciler sahip oldukları ürünleri belli pazar yeri uygulamaları ile satışa çıkartarak kazanç sağlamaktadır.Tüketiciler ürünlerin fiyatlarını kendileri belirler ve yapılan satışı faturalandırma zorunluluğu yoktur.Bu durumda C2C iş modelini bizlere tanımlamaktadır.

Image for post
C2C Şeması

En başta da dediğim gibi bu iş modellerini hayatımızın her noktasında kullanıyoruz. Marketten bir şeyler alırken, internetten sipariş verirken veya çalıştığınız firmada kullanacağınız parçayı farklı firmalara ürettirirken bu iş modellerine başvuruyoruz. Ancak unutmamalıyız ki hepsinde tüketicide üreticide insan yani tüm iş modelleri için genel bir tanım yaparsak H2H (human to human) diyebiliriz. Bakalım yıllar içinde bu kavramlara yenileri eklenecek mi? Ne dersiniz? Bekleyip göreceğiz…

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.