Benzer Hedef Kitle(Lookalike) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Benzer hedef kitle diğer adıyla Lookalike, geleneksel pazarlamanın azalan etkisiyle birlikte dijital ortamda reklam kampanyalarının daha fazla mevcut ve potansiyel müşteriye ulaşmasına olanak tanır. Dijital reklam kampanyalarında, Facebook, Instagram, Google ADS ve LinkedIn ADS gibi birçok sitede yapılabilmektedir.

E-Ticaret 101 Akademi olarak bu yazımızda benzer hedef kitle konusunu tüm detaylarıyla ele alacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nedir? 

Lookalike, hedef kitleniz ile benzer özelliklere sahip olan bir grup insana ulaşmaktır. Aynı zamanda bu hedefleme seçeneği, mevcut hedef kitlenizi analiz ederek, temel özelliklerini sizin için tanımlar. Böylece, reklam kampanyalarınızla ilgilisi olan yeni insanları bulmanıza yardımcı olur. Böylelikle, mevcut ve potensiyel müşterileriniz, reklam kampanyalarınız ile hızlı ve verimli bir şekilde bağlantı kurar. 

benzer hedef kitle

Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nasıl Yapılır? 

Bu hedeflemeyi oluşturmak için kullandığınız site, belirlediğiniz hedef kitlenin yaş, cinsiyet, gelir ve medeni durumu gibi demografik bilgilerini analiz eder. Aynı zamanda, ilgi alanlarını ve davranışlarını analiz ederek, hedef kitleniz ile benzer özellikleri paylaşan yeni kişiler bulur.  

Bu hedef kitle seçeneğini kullanırken yüzde aralığını kullanarak yeni grubun kaynak hedef kitlenize ne kadar benzerlik göstermesi gerektiğini seçebilirsiniz. Eğer, seçtiğiniz yüzde küçük aralıkta olursa, yeni grubun kaynak hedef kitlenizle olan benzerliği yüksek olur. Böylece, seçtiğiniz yüzde büyük aralıkta olursa, daha büyük ve geniş bir hedef kitleye ulaşırsınız. Örneğin, Facebook, bu aralığı seçmek için %1 ile %10 arasında bir yüzdelik verir. 

Lookline’ın homojen olması etkin sonuç almak için önemlidir. Bunun için tutarlı bir davranış kalıbı kullanılmalıdır. Facebook başta olmak üzere birçok site genellikle 1.000-5000 kişiden oluşan hedef kitleye ulaşmayı önerir. 

Ana kitlenizin kalitesi benzer hedef kitlenizi bulmanız için oldukça önemlidir. Bu yüzden tüm müşterilerinizi ölçüme dahil etmek yerine en iyi müşterilerinizden oluşan bir hedef kitleyi kullanarak reklam kampanyalarınızın daha iyi sonuçlar vermesini sağlayabilirsiniz. Ana hedef kitlenizi etkili bir şekilde oluşturmak için sitemizde yer alan persona oluşturma konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Persona Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Looklike Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Lookalike yapmadan önce mevcut bir ana kitleye sahip olunmalıdır. 
 • Marka ve hedef kitle doğru analiz edilmelidir. 
 • Looklike’ınızı bulmak için belirli bir ülke veya bölge seçilmesi önemlidir.
 • Kaynak hedef kitleniz aynı ülkeden en az 100 kullanıcı içermelidir. 
 • Kaynak hedef kitleniz en az 500 kullanıcı içermelidir. 
 • Kaynak hedef kitlenin daha büyük olması benzer hedef kitlenin doğruluğunu artırır. 
 • Reklam kampanyalarının, seçilen benzer hedef kitlenin dışındaki geniş kitlelere ulaşması için benzer hedef kitleyi genişletme seçeneğinden yararlanılabilmektedir. 
 • Kaynak hedef kitlenizde yer alan kişiler, Looklike’ınızdan ayrıdır. 

Belirlediğiniz ana hedef kitleyi segmentlere ayırarak, daha detaylı hedefleyebilirsiniz. Bu detaylı hedeflemeyi en iyi şekilde yapmak için segmentasyon konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Segmentasyonun Nedir ? 5 Adımda Segmentasyon Stratejisi

benzer hedef kitle

Benzer Hedef Kitlenin Avantajları Nelerdir?

 • Looklike’ınız, reklam kampanyalarınızı geleneksel hedeflemeye göre daha çok genişletebilmenizi ve ölçeklendirmenizi sağlar. 
 • Bu hedefleme seçeneği sayesinde internet sitelerinizle etkileşime giren, ürünlerinize bakan ve satın alma yapan kişilere benzeyen yeni kişileri bulmanız kolaylaşmaktadır.
 • Bu hedef kitle seçeneği, öncesinde bulması ve ulaşılması zor olan kaliteli müşterilere ulaşmanızı mümkün kılar. 
 • Looklike’ınız sayesinde mevcut ve potansiyel müşterilerle daha hızlı, etkili ve verimli bağlantı kurabilirsiniz.
 • Benzer hedef kitleyle birlikte, zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. 
 • Benzer hedef kitlenizle birlikte, satışlarınızı artırarak, reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.  
 • Bu hedefleme seçeneği, markanızın bilinirliğini artırır. 

E-Ticaret 101 Akademi olarak bu yazımızda benzer hedef kitle konusunu tüm detaylarıyla ele aldık. Siz de bu hedefleme seçeneğini kullanarak, potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret ederek, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, E-Ticaret Bootcamp sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.