Instagram Algoritması Nasıl Çalışır? (2021 Güncel)

Gençlerin temel ihtiyaçlarından biri haline gelen baş parmağımızın sevgili dostu Instagram :). Genç hedef kitlesi ve nitelikli etkileşim bakımından işletmelerin, markaların ve fenomenlerin ilgisini üzerine çekmiş durumdadır. Haliyle kullanıcılar gönderilerinin daha ön sıralarda yer edinmesi için birbirleriyle yarış içerisine girmişlerdir. “Instagram algoritması nasıl çalışır?” sorusuna doğru cevap veren kişi ise bu yarışmanın kazananı olarak ilk sırada podyumda yerini alacaktır.

Yarış Başlıyor…

25 Ocak 2021 verilerine göre dünya çapında aylık 1.2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, sosyal ağ uygulamalarında beşinci sıradaki yerini koruyor. Instagram, birinci sıradaki Facebook uygulamasından bile 10 kat daha fazla etkileşim oranına sahip. Haliyle de markalar için aktif olarak kullanılması kaçınılmaz bir hal almıştır. Dijital pazarlamanın kalesine dönüşen bu uygulama için algoritmasının çalışma prensibini anlayarak çeşitli stratejiler ortaya koymak zorunlu hale gelmiştir. 

3…2…1… İleri!

İlk olarak unutulmaması gereken nokta, her uygulama gibi belirli bir çalışma algoritmasına sahip olan Instagram’ın kurulduğu günden bu yana algoritmasında çeşitli değişiklikler olmuştur ve olacaktır. Yani, durağan olmayan daima ileri parolasıyla yola çıkan Instagram sürekli güncellenmektedir. Bu güncellemeler algoritmasını kökten etkilemese de yeni gelen özelliklerin kendi algoritmasına sahip olabileceği unutulmamalıdır. Bu yazıdaki bilgiler sizlere kılavuz niteliğindedir ama değişen güncellemeleri takip etmek sizlerin yararına olacaktır. 

Makine öğrenmesinin “word embedding” metodunu kullanan Instagram, kendi algoritması hakkında ser verip sır vermemektedir. Çok nadir durumlarda resmi hesabından (creators) algoritması hakkında bilgiler sunmaktadır. Bundan dolayı bu durum, pek çok kullanıcı için kafa karıştırıcı ve anlaması güçtür . Fakat, bu durumu belirli bir sağlam temel üzerinde şekillendirerek inşa edebilmek mümkündür. Puzzle parçalarını doğru birleştirerek, doğru gözlem ve doğru analiz yaparak algoritma üçgenini çözmek sizin için zor değil, aksine çok daha kolay olacaktır. Gönderilerinizi deneme yanılma yoluyla paylaşarak mevcut algoritma mantığını kavramak sizler için daha kalıcı olacaktır.

Instagram’ın akış, hikaye, IGTV, Reels ve keşfet kısımlarının algoritmasının çalışma mantığı temel olarak aynıdır. Bazı küçük farklılıklar bu özellikleri birbirinden ayırmaktadır. Diğer kullanıcılarla olan etkileşiminiz algoritmanın düzgün bir şekilde devreye girmesinin en büyük ölçütüdür. Etkileşim ölçütünün altında; beğeniler, yorumlar, etiketler, direkt mesaj, konum ve hashtag gibi alt parametreler vardır. Dilerseniz şimdi tek tek yukarıda bahsedilen beş bölüme birlikte bakalım.

NOT: Bot takipçi, sahte etkileşim ve spama düşmenize sebep olabilecek davranışlardan kaçınınız. Topluluk kurallarına dikkat ediniz aksi takdirde algoritmanın çalışmasını kötü yönde etkileyerek zarara uğrayabilirsiniz. 

Instagram Akış Algoritması Nasıl Çalışır?

Akış, gönderi veya feed…

Farklı adlarla duyduğumuz, Instagram simgesine tıkladığımızda karşımıza çıkan ilk ekran olan akış bölümüdür. Instagram uygulamasının piyasaya sürülmesinden bu yana en çok hit alan bölümlerinden biri dersek yanlış söylemiş olmayız. Tabii ki diğer özelliklerin gelmesiyle eski otoritesini kaybetsede tahtında oturmaya hala devam ediyor. Instagram algoritmasının çalışma şeklini bizlere kendini gizlemeden gösterdiği bu bölüm aşağıdaki maddelerin harmanlanıp feed bölümünde belli bir sırayla sizlerin karşınıza çıkmaktadır.

Etkileşim ve İlgi

En çok etkileşim alan, beğenilen, yorum yapılan, ilgi çeken veya kullanıcın önceki beğenileriyle eşleşen paylaşımlar her zaman üst sıraların en büyük adayıdır. Akış bölümünün en önemli algoritma ölçütü olarak karşımıza çıkar.

İlişki

Bu platformun asıl ortaya çıkış amacı aileniz, arkadaşlarınız ve sevgilinizin paylaştığı gönderileri bir sosyal medya uygulaması aracılığıyla ilgili kişilere gösterilmesidir. Makine öğrenmesiyle sizin ilişkinizi tespit ederek gerçek kişilerin paylaşımına öncelik vermek Instagram uygulamasının asıl amacıdır.

Zamanlama

Bazı kullanıcılar gönderimlerin karşılarına kronolojik olarak çıktığını düşünsede bu durum Instagram tarafından yıllar önce kaldırıldı. Diğer parametrelere göre gönderiler akış sayfanızın en üstünden en altına doğru sıralanmaktadır. Fakat bu durum algoritmanın çalışma prensibini tam olarak değiştirmemektedir. Kullanıcılarının karşısına yeni paylaşımlar çıkarmak isteyen Instagram bu ölçütü dikkate alarak algoritmasına dahil eder.

NOT: İşletme hesabınızın olduğunu varsayalım. Yaptığınız paylaşımı takipçilerinize en uygun zamanda göstermek onlarla etkileşim kurmak için çok önemlidir. Örneğin, takipçilerinizin uygulamada rahatça vakit geçirebileceği akşam saatlerini veya istatistiklerde görülen öğlen saatlerine odaklanıp paylaşım yapmak gönderinizin daha fazla görüntülenmesini sağlayacaktır. Kronolojik sıralamanın kaldırıldığı Instagram paylaşımlarında bunun gibi basit ama mantıklı planlamalar ile algoritmayı etkileşim vasıtasıyla lehinize çevirebilirsiniz 🙂

Sıklık

Zamanlama başlığı altında gönderilerin artık kronolojik olarak sıralanmadığından bahsetmiştik. Instagram’ı az ziyaret eden kullanıcıların karşısına daha hoşlarına gidebilecek daha çok kendileriyle alakalı paylaşımlar çıkmaktadır. Peki, sık sık Instagram uygulamasına girip çıkanlar için ne olacak? İşte, bu kullanıcılar için belli bir süre sonra gönderiler kronolojik olarak karşılarına çıkmaya başlayacaktır. (Bu madde algoritma çalışma mantığından biraz uzakta kalmış olsa da bilinmesinde fayda vardır.)

Takip

Takipçisi fazla olan Instagram hesaplarının gönderileri görme olasılığı düşer. Bu durum özellikle işletme hesabı yönetenlerin unutmaması gereken bir durumdur. Kaliteli, ilgi çekici ve müşterilerini kişiselleştiren işletmeler rahatça bu problemi ortadan kaldıracaktır.

instagram algoritma

Instagram Hikaye Algoritması Nasıl Çalışır?

Etkileşim

Boş bir zamanınızı düşünün. Telefon ekranınızın üst bölmesinde herhangi bir bildirim yok ve Instagram uygulamasında zaman geçirmeye karar verdiniz. Uygulama simgesine tıkladınız ve giriş yaptınız. İlk nereye bakarsınız? Hikayeler dediğinizi duyar gibiyim 🙂 . Evet, kullanıcıların en sevdiği özelliklerden biri olan hikayeler kısmı hikayelerin paylaşılma zamanına göre değil sizin en fazla etkileşimde olduğunuz kişiden en az etkileşim gerçekleştirdiğiniz kişiye göre sırayla şekillenecektir. Etkileşimden kasıt hani o anısı olan paylaşımı gönderdiğiniz çok güldüğünüz bir gönderiyi attığınız sevgiliniz, eşiniz, dostunuz var ya işte tam olarak o kişiler. (Her çekilişin altına etiketleyen arkadaşlarımıza da buradan selamlarımızı iletelim. Alınmasınlar… 🙂 )

Ayrıca yukarıdaki algoritma çalışma mantığını sadece kişisel instagram hesaplarına göre değerlendirmek hikaye algoritmasının çalışma prensibine ters düşecektir. Mantık olarak aynı olsa da işletme hesaplarında paylaşacağınız hikayelerde etkileşim yaratabileceğiniz paylaşımlar sizin yararınıza olacaktır. Örneğin hikayelere eklenebilen özellikleri (müzik, konum, emoji vb.) etkileşimi arttırmak için kullanmak kullanıcılarla olan ilişkinizi sağlamlaştırabileceği gibi takipçilerinizin sayfasında hikayenizin ön sıralarda gözükmesini sağlayacaktır.

Sık ve Düzenli Hikaye Paylaşımları

Etkileşimde olduğunuz kişiler Instagram hikaye algoritmasının en önemli etkeni olsa da sık ve düzenli bir şekilde hikaye paylaşımı yapmanızın takipçileriniz ana sayfasında gözükmesine ve daha çok görüntülenme alarak sıralamanızın daha iyi olmasına fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.

Sonuç olarak bir Instagram hikayenizin ön sıralarda çıkmasını istiyorsanız takipçilerinizle sıkı bir etkileşim halinde olmalısınız. Yani, sık ve düzenli olarak onların ilgisini çekebilecek hikayeler oluşturup paylaşmanız gerekmektedir.

Not: Etkileşim ve algoritma bağlantısını, sıklıkla Instagram’da konuştuğunuz bir arkadaşınızın hikayesiyle sık iletişimde olmadığınız birinin Instagram hikayesinin sıralamasına bakarak rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Instagram IGTV Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram, uzun video içerikleri paylaşmak isteyen kullanıcıları kırmayıp 2018 yılında kendi yapay televizyonunu kurdu. Bunu IGTV adı altında piyasaya sürdü. Dijital pazarlama uzmanları ve fenomenlerin dikkatini çeken bu özellik Youtube platformuna benzer olması ve hedef kitleye ulaşılması açısından IGTV algoritmasının nasıl çalıştığını anlamak sizlerin açısından çok önemli olduğu aşikardır.

Diğer kullanıcılarla yaptığınız etkileşim en önemli husustur. Mesela beğendiğiniz paylaşımlar, yorum yaptığınız sayfalar, içerikler ve kişiler algoritmanın çalışma mantığını ortaya koymaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç eğer bir işletme hesabınız varsa takipçilerinizle diyalog içinde kalmak IGTV kısmında yukarılarda çıkmanıza fayda sağlayacaktır. Ayrıca yeni kişilere ulaşmak için kaliteli içerikler sunmak ve bu içerikleri doğru hashtag ile kullanmak Instagram algoritmasının çalışmasını tetikleyecektir. Bu sayede yeni takipçiler kazanmış olacaksınız.

Instagram Reels Algoritması Nasıl Çalışır?

IGTV özelliğinin kısa ve daha çok dikkat çeken video platformu olan Reels, Tiktok sosyal medya uygulamasıyla rakip olarak bizlerin karşısında birbirleriyle boy ölçüşmektedirler. Bu savaş bizlere Instagram Reels özelliğinin ne kadar önemli olduğunu ve algoritmasının nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerektiğini açık açık göstermektedir. Instagram algoritmasının en büyük unsuru olan etkileşimden her özellik gibi payını alan Reels bazı değişikliklerle algoritmasının çalışmasında değişikliğe uğramıştır. Şubat ayının ilk haftasında resmi Instagram hesabı olan creators tarafından kamuoyuna bir açıklama yapıldı. Instagram bu açıklamada başka uygulamalarda paylaşılan aynı Reels videolarının çapraz tanıtımlarının sınırlandırılacağını duyurdu. Aynı zamanda keşfet bölümünde daha düşük öncelik verileceği belirtildi. Ayrıca düşük kaliteye sahip videolarında bu sınırlandırmaya dahil olacağı da belirtildi. Tüm bunlara ek olarak Instagram, eğlenceli ve ilgi çekici içerikleri videolara öncelik vereceğini belirtti. Diğer taraftan topluluk kurallarına uymayan ve görsel içeriğin çoğunu yazı ile kaplayan paylaşımlara ise düşük öncelik vereceğini açıkladı.

Instagram Keşfet Algoritması

Keşfet bölümü yukarıda sayılan tüm özellikleri baz alarak bunları ortak bir havuzda toplayıp size özel bir tabakta sunan bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Takipçilerinizle etkileşiminiz, beğenileriniz, kaydettiğiniz fotoğraflar ve arama sonuçlarınız yani sizin ilgi ve alaka düzeyinize bağlı olarak en yeni içerikleri sizlere ilk sıralarda gösterme hedefindedir. 

Spesifik kelime grupları olarak adlandırılan Niş hashtaglerini doğru kullanarak Instagram algoritmasının lehinize doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz.

NOT: Kendi deneyimimize bakarak keşfet bölümünün algoritmasının özellikle beğendimiz ve tıkladığımız gönderinin içeriğine göre sürekli karşımıza aynı tür içerikleri karşımıza çıkarması bizlere algoritmasının daha çok nelere dikkat ederek çalıştığı hakkında bizlere fikir vermektedir.

SONUÇ

Tüm bu anlatılanlar Instagram kullanıcıları için hangi amaçla kullanıldığına bakılmaksızın yol gösterici niteliktedir. Bu bilgiler ışığında aynı temel üzerinde şekillenen Instagram algoritmasını anlamak sizlere her alanda çok büyük fırsatlar sağlayacağından şüphem yoktur. Yerinde duramayan evin haylaz çocuğu Instagram’ı yakından izleyerek değişen algoritmasının analiz edilmesinin unutulmaması gerektiğini tekrardan belirleterek yazımı burada sonlandırıyorum.  Yazımı sabırlı bir şekilde okuyan herkese teşekkürü borç bilip sağlıcakla kalmanızı temenni ediyorum. 🙂

2021 Mayıs ayı ücretsiz eğitimlerine göz atın!

Kaynak