E Ticaret ‘in 3 Dev Şirketini İnceliyoruz

E ticaret günümüz dünyasının vazgeçilmezi konusu olduğuna bence hepimiz hem fikiriz. Oturduğumuz yerden alışveriş yapmaya o kadar alıştık ki asla görmeden alamam dediğimiz şeyleri bile rahatlıkla internet üzerinde almaya başladık. Hatta bu alışkanlığımız pandemi ile çok daha arttı. Bundan dolayı e ticaretin pazar payı da günbegün arttı ve artmaya da devam edecek.

Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının e ticaret platformları olması artık hiçte şaşırtıcı değil. Global de bir çok e ticaret şirketi var. Biz bugün gelir sırasına göre en büyük 3 şirketi ele alacağız.

E Ticaret Akışı

1 Numara : Amazon,Inc

Bu konuya ilgi duyan duymayan kimsenin şaşırmayacağı bir gerçek var. Amazon şirketi dünya sıralamasında zirvede yerini alıyor. Jeff Bezos Amazon’u 1994 yılında Washington da çevrimiçi ortamda kitap satışı yapmak için kurdu. Bu platform zamanla elektronik araçlar, video oyunları , giyim, mobilya, yiyecek,oyuncak ve mücevher satacak kadar genişledi.

Şu an sahibini dünyanın en zengin insanları arasına sokan bu platformun aynı zaman da farklı endüstrilerde de bir çok yatırımı bulunmaktadır. Örneğin yapay zeka,bulut bilişim ve otonom araçlar endüstrilerine yatırımlar yaptı. Amazonun uzun yıllar zirveyi bırakacağını düşünmüyorum.

https://www.amazon.com.tr/

Jeff Bezos

2 Numara : Jingdong (JD.com)

Şirket, Liu Qiangdong tarafından 18 Haziran 1998’de kuruldu ve perakende platformu 2004 de çevrimiçi oldu. İlk satışını kurulduktan 6 yıl sonra yaptı. Çevrimiçi manyeto-optik ürünleri satarak başladı ve zamanla çeşitliliğini arttırdı. Jingdong, Alibaba’dan oldukça küçük bir firma olarak gözükmesine rağmen 15 milyar doları aşan geliri ve 137.000 çalışanıyla Alibaba’nın önüne geçmektedir.

Jingdong ; dronlar , otonom teknoloji ve robotlar aracılığıyla yüksek teknoloji ve yapay zeka teslimatına yatırım yaptı. Ayrıca dünyadaki en büyük drone teslimat sistemine, altyapısına ve kapasitesine sahip.

https://global.jd.com/

jd.com Logosu

3 Numara : Alibaba Group Holding Ltd.

Alibaba Grup veya Alibaba.com olarak da bilinen Alibaba Group Holding Limited, e-ticaret, perakende, internet ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren çok uluslu bir Çin teknoloji şirketidir.

Jack Ma, 28 Haziran 1999’da Çin’in Hangzhou şehrindeki kendine ait apartman dairesinde arkadaşları ve öğrencilerden oluşan 17 kişilik ekiple birlikte Alibaba.com’u kurdu. Diğer şirketler gibi Alibaba.com’un da bir çok sektörde yatırımı var. Ayrıca bugün neredeyse hepimizin telefonunda olan Trendyolun ana hissedarıdır. Alibaba, Trendyol’a 728 milyon dolarlık yatırım yapmıştır.

https://turkish.alibaba.com/

Alibaba Group Logosu

Bu şirketlerin her biri aynı zamanda dünyanın sayılı şirketleri arasında yaptıkları yatırımlar ve işlerle geleceği şekillendirdiklerini söyleyebiliriz bence. Bakalım 2021 yılında bu sıralama değişecek mi heyecanla bekliyoruz…

2021 Mayıs ayı ücretsiz eğitimlerine göz atın!