NLP Tekniği Nedir? Dijital Dünyada Nasıl Fayda Sağlar?

Bugün işletmelerin en büyük arzularından biri sadık müşteri ve kullanıcı yaratmaktır. Özellikle dijital dünyada artan rekabet, pazarlamada farklı stratejilere olan ihtiyacı doğurmuştur. Günümüzde “farklılık” yaratmayanların yeni kullanıcılara ulaşamamalarının yanında var olan kitlenin kaybolma sorunu ile karşılaştığını görmekteyiz. Çünkü artık ürünlerin ikamesini bulmak önceki yıllarda olduğu gibi insanları zorlamıyor. Bu noktada ise farklı olanlar ve NLP Tekniği ile kullanıcı davranışını iyi bir şekilde analiz edenler kazançlı çıkıyor. Bu teknik sadece satış değil, müşteri odaklı olan işletmeler tarafından farkında olarak ya da olmayarak kullanıyorlar.

Image for post
NLP Tekniği

NLP Tekniği Nedir?

Bireyin davranışlarını anlamlandırmak için insan zihninin işleyişini analiz eden bir tekniktir. Tanımdaki kadar basit olmamakla beraber içinde uçsuz bucaksız bir dünya bulunduruyor. İnsanın hem kendine hem hayata hem de başkalarına bakış açısını değiştirebilecek niteliktedir. Birçok farklı alanda kullanılan bu teknik satış ve pazarlamanın da etkili bir silahıdır. Bunun sebebi ise insanların karşılaştıkları durumlar karşısında nasıl tutum sergilediklerini anlamlandırmaya fazlasıyla yardımcı olmasıdır. Yani sadece insanlar arası iletişimde değil, belirlenen hedefte nasıl çözüme gidilmesi gerektiği konusunda da yol göstericidir.

Dijital Pazarlamada NLP Tekniklerinin Uygulanması

Uzun yıllardır geleneksel satış ve pazarlamada kullanılan bu yöntemin dijital pazarlamada da kullanılması mümkündür. Dijitaldeki rekabetin bu kadar fazla olması NLP’yi seçenek olmaktan çok zorunlu hale getiriyor diyebiliriz. Tüketicinin dikkatini çekmenin bu kadar zor olduğu bir dönemde markanızın hikayesini anlatarak hedef kitlenizle iletişime geçmezseniz marka değerinizi yaratmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle insanlar markanızı kendisiyle bağdaştırmakta zorlanacaktır. Bu noktada nasıl iletişim kuracağınızı, duyguları nasıl harekete geçirebileceğinizi iyice düşünmelisiniz.

Tabii ki profesyonellerden eğitim almanızda büyük yarar var. Ancak basitçe kendi bilgilerimi size aktarmak istiyorum.

Image for post

NLP Tekniği nasıl uygulayabiliriz?

  • Bence işe kendinizi motive ederek başlamalısınız. İnanmayarak, tedirgin başlanılan eylemler maksimum sonuç getirmeyeceği gibi tamamen başarısızlıkla da sonuçlanabilir. “İnanmak başarmanın yarısıdır.” sözüyle düşüncelerinizi destekleyebilirsiniz.
  • Daha sonrasında çıktığınız her yolda olduğu gibi hedefinizi belirlemelisiniz. Müşterilerinizin hayallerine dokunmak için çabalayın. Satın aldıkları/alacakları bir ürün veya hizmet için onlarda dokunsal durumu yaratmaya çalışın. Yani bir ürün satın alınacağında sadece görsel olarak değil duygusal olarak da hitap edin. Örneğin ses sistemi bakan bir kişiye alacağı ürünle ilgili farklı betimlemeler yaparak ve “hemen al, sepete git” vb. harekete geçirici mesajlardan yararlanarak istenen sonuca ulaşabilirsiniz.
  • Müşterilerinizin iyi veya kötü her geri dönüşünü dikkate alın. Buna ek olarak daha önceki benzer deneyimlerini öğrenmeye çalışın. Bu yöntemler davranışları anlamlandırma ve strateji belirleme aşamasında oldukça işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Müşterilerle empati kurarak onlara güven vermenin yolunu arayın.
  • Bilgilendirme yaparken ise tekdüze anlatımlardan kaçınıp sözcükleri sıra dışı hale getirmeye çalışın. Eğer bir bilgiyi veya düşünceyi tekrar iletmeniz gerekiyorsa bunu yaparken ufak değişiklikler yapmaya özen gösterin.
  • Sadece ürün/hizmetin değil aynı zamanda duyguların da pazarlandığı bu dünyada NLP Tekniği büyük farkındalık ve değişik bakış açısı sağlıyor. Geleneksel pazarlama/dijital pazarlama ile ilgilenen herkesin bu dünyayı kesinlikle keşfetmesi gerekiyor.

2021 Mayıs ayı ücretsiz eğitimlerine göz atın!