Yapay Zeka Alanındaki Trendleri Takip Edebileceğiniz Web Siteleri

Yapay zeka ve makine öğrenmesi artık hayatımızın bir parçası oldu. Özellikle E-Ticaret’te her noktada makine öğrenmesi ve yapay zeka kavramlarına rastlıyor gündelik hayatımızdaki operasyonlarda kullanıyoruz.

Durum böyle olunca, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi alanlarındaki gelişmeleri takip etmek ve güncel bilgilerden haberdar olmak çok kritik bir önem taşıyor.

Ben de bu yazıda vakit bulduğumda incelediğim ve yazılarını okumaktan keyif aldığım, bilgilendirici web sayfalarını sizlerle paylaşmak istedim.

1- AI Trends Blog

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz AI Trends Blog sayfasında farklı endüstriler ve teknolojiler özelinde çok değerli yazılar bulabilirsiniz. Ayrıca blog sayfasının kimi zaman webinar ve etkinlikleri oluyor. Göz atmakta fayda var !

2- MIT News — Artificial Intelligence

Dünyanın en iyi teknoloji üniversitesi diyebileceğimiz MIT(Massachusetts Institute of Technology) Yapay Zeka özelinde web sitesinde araştırmaları paylaşıyorlar. Ayrıca çok farklı araştırmalar bulunuyor. Web sitesine buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Photo by steve pancrate on Unsplash

Örnek bir makaleyi aşağıda paylaşıyorum;

A Neural Network Learns When it should not be trusted

3- AWS(Amazon Web Services) Machine Learning Blog

Amazon Web Services özellikle developerlar tarafından sıklıkla takip edilen bir blog. Aynı zamanda Machine Learning ve AI alanında da çok değerli kaynaklara erişebilirsiniz. Web sitesine buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

4-IBM Developer | Artificial Intelligence

IBM Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi ve Data Science alanlarında eğitimleri, makaleleri ve araştırmaları kullanıcılarla sıklıkla paylaşıyor. Özellikle pandemi döneminde kullanıcılarla çok daha fazla kaynağı paylaşan IBM’in, Artificial Intelligence özelindeki web sitesine buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Makaleler, kurslar, veri setleri ve podcastler dahil olmak üzere yüzlerce kaynağa ulaşabilir ve kendinizi bu alanda IBM ile geliştirebilirsiniz.

5- NVIDIA Blog

NVIDIA, görüntü işleme, derin öğrenme, otonom makineler ile ilgili birçok araştırma yapıyor. Blog sitelerinde ise bu konular ile ilgili haberler, gelişmeler ve makalelere erişebilirsiniz. Ve aynı zamanda Yapay Zeka hakkında podcastler dinleyebilirsiniz.

Web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6- Google Research

Google, ah sevgili Google. Her noktada karşımıza çıkan eski dost :). Google, dünya üzerinde en çok dataya sahip olan şirket. Bu sebeple, bu datayı nasıl yönetecekleri üzerine de bolca kafa yoruyorlar. Böylece, ok farklı alanlarda, çok farklı ve değişik çalışmaları okuyacaksınız. Açıkcası benim özel ilgi alanım şu sıralar NLP, Google Research bu alanda harika makaleler sunuyor.

Buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

7- Towards Data Science

Towards Data Science, Medium’da takip etmekten en çok keyif aldığım yayın diyebilirim. Aynı zamanda, bitmek bilmeyen proje gecelerinde de bolca yardımı dokundu. Yalnızca yapay zeka değil, makine öğrenmesi, veri analizi, veri bilimi ve diğer konularda farklı yazılar, haberler ve kod paylaşımları bulunuyor.

Buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Eğer sizlerin de takip ettiği farklı web siteleri ve sayfalar var ise yorumlardan paylaşabilirsiniz ! 🙂

Yapay Zeka hakkındaki diğer yazılarıma aşağıdan erişebilirsiniz :).

Yıllardır Yapay Zekanın Gelişimine Katkıda Bulunuyoruz

Yapay Zeka ve Kimlik Karmaşası

2021 Mayıs ayı ücretsiz eğitimlerine göz atın!