Programatik Reklamcılık Nedir? Dijital Reklam Yatırımlarının Verimini Nasıl Artırır?

Dijital pazarlamada görüntülü, mobil, video ve sosyal medya reklamcılığı gibi çeşitli reklam verme alanları bulunmaktadır. Bu alanlarda kullanılan reklam çeşitlerinden birisi de programatik reklamcılıktır. Satın alma biçimi olan RTB (Real time bidding) yani, gerçek zamanlı teklif verme ile sıkça karıştırılan bir sistemdir. Bugün sizlere programatik reklamcılık işleyişi hakkında özet bilgiler vereceğim.

Programatik Reklamcılık Nedir?

Tamamen verilere dayanan, anlık teklifler ve diğer yöntemler ile yayıncı ve reklamveren arasında satın almayı borsalar üzerinden sağlayan reklamcılık modelidir. Daha basit bir şekilde tanımlamak gerekirse medya alım-satım sürecinin yazılım yolu ile tamamlanmasıdır. Bu satın almalar yapay zekanın verdiği karar ile gerçekleşir.

Hangi Mecralarda Kullanılır?

Programatik reklamcılığın sadece görüntülü reklam, mobil, video, sosyal medya gibi çevrimiçi mecralarda mevcut olabileceği algısı oluşuyor olsa da durum böyle değildir. Artık çevrimdışı kanallar da dijitalleşme ile bütünleşmiştir. Bu nedenle otobüs durakları, reklam panoları, alışveriş merkezleri gibi yerlerde de programatik reklama rastlamanız mümkündür. Tıpkı internet ortamında olduğu gibi çevrimdışı kanallarda da hedef kitleye uygun reklamlar gösterilmek isteniyor. Bunun için programatik billboard kullanılıyor ve bu sayede gösterilen reklamlar, o an reklamı gören kişinin yaşına, cinsiyetine göre veya hava durumu, saat aralığı gibi etkenlere bağlı olarak değişmesine imkân veriyor.

Örneğin, aşağıda Koçtaş’ın ısıya duyarlı olarak hazırladığı bir billboardu görüyorsunuz. Bu çalışmaya göre hava sıcaklığı arttıkça klima indirimi de doğru orantılı olarak artış gösteriyor.

programatik reklamcılık koçtaş

Kaynak: Pazarlamasyon

Programatik Reklamcılık/Programatik Satın Alma Nasıl Fayda Sağlar?

· En cazip özelliği maliyetleri düşürmesidir. Buna ek olarak operasyonel süreçler daha kısa sürede ve verimli bir şekilde tamamlanır. Sebebi ise süreç içerisinde insan yerine yapay zeka kullanılmasıdır.

· Bütün veriler tek yerde toplanmaktadır. Farklı kanallardan gelen verileri analiz ederek daha bilinçli hedefleme yapma imkânı sunar. Bununla birlikte doğru hedefleme ile dijital pazarlama stratejisine büyük katkı sağlamaktadır.

· Reklamlar firmalar için oldukça önemlidir ve bu nedenle ciddi reklam bütçeleri ayırırlar. Bütçenin efektif kullanılıp kullanılmadığını ölçebilmek, bilinçli takip yapabilmek çok değerlidir. Bu sistemde gerçek zamanlı ölçümlerin yapılabiliyor oluşu, gerçek zamanlı optimizasyonlara da imkan veriyor. Böylece hata ve risk minimize edilebiliyor.

· Bu teknoloji ile doğru reklam, doğru zamanda, doğru kişilere ulaşıyor. Böylece daha az maliyet ile daha yüksek verim sağlanarak reklam yatırımından maksimum fayda alınır.

– Kişiye özel reklam oluşturmak da mümkündür. Bu noktada bütçe doğru bir şekilde kullanılmış olur.

– Şeffaf fiyatlandırma ortamının sunulması ise sistemi tamamen güvenli hale getiriyor.

 Doğru hedefleme ile dijital pazarlama stratejisine büyük katkı sağlıyor.

– Reklamveren ve yayıncıya fayda sağlayan bir sistem olduğu kadar kullanıcılar için de büyük önem arz ediyor. Çünkü kullanıcıların karşısına alakalı bilgilerin, reklamların çıkmasını sağlayarak kaliteli hizmet sağlanmış oluyor.

programatik reklamcılık

Sistemde Rol Oynayanlar ve Görevleri Nelerdir?

Ad-Exchange: Reklamveren ve yayıncıyı buluşturan, anlık satın almanın (RTB) gerçekleştiği platformlardır. Reklam borsası olarak da tanımlanabilir.

DMP (Data Management Platform): Kitle verilerini toplamak ve etkinleştirmek için kullanılan platform.

DSP (Demand Side Platform): Reklamverenin farklı networklerden satın alma sürecini kolaylaştıran teknolojidir.

RTB (Real Time Bidding): Gerçek zamanlı teklif verme metodu ile milisaniyeler içinde hedef kitlede belirlenen reklam alanının satın alınması için kullanılır.

SSP (Supply Side Platform): Yayıncıların, envanterindeki reklam alanlarının yazılım aracılığı ile reklamverenler tarafından satın alınmasını sağlayan platformlardır.

Programatik Reklam Satın Alma Nasıl Çalışır?

1) Kullanıcı sayfayı ziyaret eder.

2) Yayıncı, var olan boş alan için reklam bulmayı dener.

3) Reklam bulamazsa gösterimi SSP ya da Ad Exchange’e gönderir ve satmasını ister.

4) SSP veya Ad Exchange reklam gösterimine hedefler ekler ve reklamverenlere açık arttırmaya sunar.

5) Reklamverenler DSP aracılığı ile tekliflerini verir.

6) En yüksek teklif veren reklamveren kazanır ve reklamı sitede gösterilir.

Programatik, dijital pazarlamanın geleceği mi?

Dijital pazarlama dünyası günden güne gelişiyor ve daha gelişmiş reklamcılık çözümlerini kullanma eğilimi de artıyor. Dünyada ve Türkiye’de yatırımları giderek artan programatik reklamlıcığın da reklamveren, ajans ve yayıncılar için sağladığı fayda verilerle doğrulanıyor. Hatta araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre geleneksel medya satın almanın programatik satın almaya evirilebileceği öngörülüyor. Sonuç olarak, bu teknolojiye uyum sağlayan markaların gelecek yıllarda büyük ölçüde avantajlı olacağı vurgulanıyor.

2021 Mayıs ayı ücretsiz eğitimlerine göz atın!

Kaynak:

Digital Marketing Institute

Media Click Blog