E-ticaret Profesyoneli #1 – Kerem Bozokluoğlu @Insider

9 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşen E-ticaret Profesyoneli #1 – Kerem Bozokluoğlu @Insider etkinliğini izleyebilirsiniz.

Kerem Bozokluoğlu Kimdir? Insider ile Yolları Nasıl Kesişti?

İşletmelere web sitesi tasarlayarak e-ticaret sektörüne girmiştir. Daha sonra Vatan Bilgisayar tarafından yapılan iş teklifini kabul edip orada çalışmaya başlamıştır. Web tasarımcısı olarak girdiği işte dijital pazarlama yöneticisi pozisyonuna kadar yükselmiştir. Global şirket görmek amacıyla girdiği Media Markt’ta da dijital pazarlama yöneticiliği yapmıştır. Dijital pazarlama alanını daha fazla keşfedebilmek ve deneyimleyebilmek düşüncesiyle bir ajansa başvurmuştur. Ajansta beklediği deneyimi elde edemediğini düşünürken yolları teknoloji firması olan Insider ile kesişmiştir.

Insider firmasıyla tanışmadan hemen önce kendi girişimi olan Kaclitreyakar’ı büyütmeyi hedeflemiştir ancak “bir işin çırağı olmadan ustası olunmaz” mottosuyla yola çıktığı için Insider firmasında çalışmaya başlamıştır. Deneyim kazanmak adına çok düşük maaşla girdiği bu işte 8 senedir çalışmaktadır. 1000+ firma ile çalışmış olup 35+ sektör verisine hakimdir. 

“Çok uzun saatler çalışmak verimli çalışmak kadar değer katmaz. Insider firmasında çok yoğun çalışılıyor gibi bir nokta var. Insider ilk kurulduğu zamanlar evet gerçekten çok uzun saatler verimli şekilde çalışıyorduk. Ama şimdi görüyoruz ki Insider, Türkiye’deki en iyi üç start-up’tan bir tanesi. Dünyada 27 ülkede 1000+ çalışanı olan bir şirket haline geldi. Dünyadaki en iyi teknoloji firmalarının üstünde yer alıyor.”

Insider personal growth konusuna çok önem veriyor. Yani kişisel iyileştirmeyi başarmak bu duruma en iyi çözümdür. Insider’ın kişisel gelişim adına çalışanlarını teşvik eden projeleri var. Örneğin, çalışanlardan belirli kitapların okunması istenir ve okuduğunda maaşına belli bir oranla bonuslar verilir. İkinci bir örnek olarak iş çıkışı trafiğe yakalanıp iki saat trafikte beklemek yerine içecekler alınıp sohbet havasında “bulunduğum durumu nasıl daha ileri götürürüm?” konusu konuşulabilir. Bu sadece yapılan iş ile ilgili bir proje üretmek değildir. Ofis ve çevresi ile ilgili bir konu bile konuşulabilir. 

Dijital Pazarlama Öğrenmek için Tavsiyeler

“Öğrenmeye düzenli vakit ayırmak çok önemlidir. Artık neredeyse her firma kendine “biz neden dijitalde yokuz” sorusunu sormaktadır. Öğrenim alanı da bu kadar genişken bu açığı kapatmak zor değildir. En basitinden YouTube üzerinden doğru videoları izleyerek bile işin teknik kısmı rahatlıkla öğrenilebilir.”

“Öğrenmek için her yola başvurulmalıdır. “Bu firma bana değer katmaz. Popüler bir firma değil, maaşı çok yetersiz” demek yerine o firma da denenmelidir. Beklediğiniz maaştan düşük bir fiyat teklif ettiklerinde aradaki farkı bir kursa ödüyormuş gibi düşünülmelidir.”

Satışları Engelleyen Faktörler Nelerdir? Insider’ın Bu Duruma Çözümleri Nelerdir? 

“Dijital pazarlamada satış engelleyen faktörleri maddeler halinde sıralamak mümkün değildir. Pek çok farklı durum ve bu durumlara bağlı çözümler vardır.”

“Dijital mağaza ve fiziksel mağaza karşılaştırıldığında fiziksel mağazalarda müşteri kazanmak daha kolaydır. Mağazaya giren müşteriyi güleryüz ile karşılamak, misafirperver davranmak o müşteriyi kazanmak için büyük bir adımdır. 

Dijital mağazada durum ne yazık ki böyle değildir. Müşterinin karşısına bir web sitesi çıkar ve birçok yazı bulunur. Web sitesinde her şey satış odaklı olur genelde. Müşteri bu durumda kendini özel hissetmeyebilir. Fiziksel mağazalarda gelen müşterinin alışveriş yapma oranı %25-30 arasında değişirken dijital mağazalarda kimi zaman %1’in altında olduğu bile görülmektedir. 

Burada üretilecek çözüm bir aracı koymaktır. Insider ve benzeri firmalar da aracı görevini üstlenmektedir. Bu firmalar sayesinde dijital mağazalarda %1’in altında olan satınalma oranı artık %1,5’in üzerine çıkmıştır. 

Her ne kadar yaklaşık %30’luk bir artış söz konusu olsa da bu satınalma oranı hala yeterli değildir. Buna bağlı olarak dijital pazarlamada gidilecek daha çok yol vardır. Örneğin önceden bir web sitesini tek kişi yönetebilirken artık her kalemini (sepet sayfası, anasayfa, ürün sayfası vb.) bir ekip yönetmektedir. Yaklaşık olarak 2027-2028 yıllarına geldiğimizde dijital pazarlama evrimini büyük çoğunlukla sağlamış olacağız. Artık dijital mağazalar fiziksel mağazaların yerini almış olacak.”

E-ticaret Profesyoneli #1 – Kerem Bozokluoğlu @Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön